אודות

 
 
עמותת טניס לכולם משלבת בעלי צרכים מיוחדים בעולם הטניס, התחרותי ובכלל, לצד כלל האוכלוסייה. דרך הטניס, העמותה מעודדת ילדים ומבוגרים לקבל את השונה: בעלי אוטיזם, פיגור שכלי, תסמונת דאון ונכות פיזית כזו או אחרת. העמותה פה כדי להוכיח בלי צל של ספק, שבעלי צרכים מיוחדים שווים בין שווים גם על מגרש הטניס.

אימוני הטניס מתקיימים בקיבוץ גבעת השלושה באווירה שלווה ופסטורלית. כחלק מחזון העמותה, המטרה היא לשלב את הטניס גם בבתי ספר לבעלי צרכים מיוחדים ודרך תוכניות ממשלתיות ועמותות מקבילות. באחריות העמותה להקצות מאמני טניס מנוסים עם הכלים הנדרשים לניהול קבוצות משולבות.

 

קצת על הדס אזולאי – מייסדת העמותה

 
להדס אזולאי ניסיון של למעלה מ-23 שנה כמאמנת טניס. עד היום אימנה מאות ילדים, בני נוער ובוגרים וליוותה עשרות בתחרויות בארץ ובחו"ל. הכשירה מדריכי טניס, אימנה במגוון מרכזי טניס וגם הקימה וניהלה בתי ספר לטניס מכל הארץ: אילת, באר שבע, פרדס-חנה כרכור, נתניה, יפו, גבעת השלושה וקריית אונו.
 

סיפורה של עמותה: איך הכול התחיל?

 
הדס החליטה להקים את העמותה לאחר שנים של אימון ועבודה עם ילדים מכל קצוות הקשת. אופיר אבישי, צעירה בעלת צרכים מיוחדים, הייתה המתאמנת הראשונה שלה. כשאופיר הייתה בת 11 בלבד, הדס לקחה אותה תחת חסותה והחלה לאמן אותה עם מתאמנים מכלל האוכלוסייה. ההשפעה של הסביבה הייתה משמעותית – אופיר התקדמה בצעדי ענק ולקחה את יכולותיה לקצה.

עד גיל 21 אופיר הספיקה לזכות בשתי מדליות זהב: במשחקי אירופה שנערכו בלוקסמבורג (2013 במסגרת ה-Special Olympics) ובמשחקי העולם שאירחה לוס אנג'לס ב-2016. היא אפילו ייצגה את ישראל באליפות העולם באוסטרליה במסגרת Inas Global Games 2019.

ההישגים המרשימים של אופיר הוכיחו להדס, שזו הדרך הטבעית ביותר: אימוני טניס המשלבים בין בעלי צרכים מיוחדים למתאמנים בלי צרכים מיוחדים. שילוב שנכון גם למגרש האימונים וגם לזירת התחרויות.

 

השילוב מבורך – אך לא בכל מחיר

 
באימוני הטניס של הדס, משתלבים במידת האפשר ילדים ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים. למה "במידת האפשר"? כי האימונים המשותפים לא בהכרח מתאימים לכל אחד. בכל זאת, יש מגוון פרמטרים פיזיים ורגשיים שיש להתחשב בהם (כשמדובר בילדים, תוך שיתוף מלא של ההורים בלבטים). אם הדס רואה שהשילוב יכול להועיל לשני הצדדים, לאלה עם הצרכים המיוחדים ולאלה שלא, הרי הוא מבורך.

על הדס להישאר ריאלית ולבחון היטב את התועלת, כדי לענות על הצרכים בצורה מדויקת. שילוב שאינו מדויק, עלול לגרום לקשיים ולעוגמת נפש גדולה אצל שני הצדדים. כך או כך, השילוב לעולם לא בא על חשבון רמת האימונים!
 

כשזה עובד, זה עובד לשני הצדדים:

 
  • מתאמנים ללא צרכים מיוחדים – בראש ובראשונה הם מגיעים לאימוני הטניס כדי לשפר את יכולותיהם ברמות הכי גבוהות. החיבור עם אוכלוסיית הצרכים המיוחדים קורה "על הדרך", וכך הם לומדים לקבל, לכבד ולהעריך את האחר. כבר בהתחלה מכינים אותם לשילוב המיוחל, על כל המשמעויות והרגישויות, במטרה למנוע עד כמה שאפשר אי-נוחות.

  • מתאמנים עם צרכים מיוחדים – הרווחים מהשילוב עצומים! הם מקבלים המון מוטיבציה והסתכלות קצת אחרת על החיים. לשם שינוי, השמיים הם הגבול. לפני כן היו רגילים לשהות במחיצת אנשים שמתקשים בדיוק כמוהם, ופתאום הם חווים מציאות שונה. מבלים את זמנם עם אנשים הישגיים, מודלים לחיקוי, שמעודדים אותם לעוף קדימה במקום לדרוך במקום.

  • כולם כולל כולם – כחלק מאימוני הטניס, שני הצדדים משפרים קואורדינציה, מיקוד וריכוז, מוטוריקה, קשר עין-כדור, כושר גופני, ביטחון עצמי וגם תקשורת בין-אישית וחברתית, בזכות הטיולים והטיסות הקבוצתיות המתלווים לאימונים.
 

 
רוצים לדבר עם הדס באופן אישי? חייגו 052-5660282.